14.12.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. I FSK 311/05

Istota sporu w niniejszej sprawie sprowadza się do ustalenia, czy skarżący posiadał stosowne zaświadczenie stwierdzające, że produkowane obuwie spełnia warunki przewidziane dla obuwia na stopy wrażliwe. W objaśnieniu do powołanego załącznika wskazano bowiem, że stawkę podatku w wysokości 7 procent dla obuwia na stopy wrażliwe stosuje się tylko w przypadku, gdy producent uzyskał, wydane przez podmiot upoważniony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, zaświadczenie stwierdzające, że produkowane obuwie spełnia warunki przewidziane dla obuwia na stopy wrażliwe. Takim podmiotem na podstawie komunikatu Prezesa GUS z dnia 27 sierpnia 1999 r. był Centralny Ośrodek Techniki Medycznej w W. Argumentacja skargi zmierza do wykazania, że takie zaświadczenie skarżący mógł uzyskać w drodze umowy cywilnoprawnej od podmiotu /PPHU Ewa G./, któremu wydał je uprzednio Centralny Ośrodek Techniki Medycznej w W. Sąd I instancji natomiast stanął na stanowisku, iż wspomniane zaświadczenie skarżący powinien był uzyskać bezpośrednio od podmiotu upoważnionego do wydawania takich zaświadczeń. Z powyższym poglądem Sądu nie sposób się zgodzić.

Z treści przytoczonego objaśnienia nie wynika wprost ani pośrednio, zakaz nabycia zaświadczenia poprzez zawarcie stosownej umowy cywilnoprawnej, stąd należało w stanie faktycznym niniejszej sprawy przyjąć, iż jest to dopuszczalne.

W prawie podatkowym obowiązuje więc zasada nullum tributum sine lege.

W świetle powyższych rozważań nasuwa się pytanie, czy wprowadzoną w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ ulgę można ograniczać w drodze objaśnienia do załącznika do ustawy. Załącznik stanowi wprawdzie integralną część ustawy, należy jednak poddać przy ponownym rozpoznaniu sprawy przez Sąd I instancji pod rozwagę, czy ograniczenie jego zastosowania nie powinno być ustanowione expressis verbis w przepisie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Wojciecha G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2004 r. III SA/Wa 258/04 w sprawie ze skargi Wojciecha G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 22 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2001 r. - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie; (...).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne