14.10.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 października 2005 r., sygn. I FSK 287/05

Spółka cywilna zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług zachowuje ten status dopóki nie ulegnie rozwiązaniu i wykreśleniu z rejestru. Dopóki więc taki stan rzeczy nie zaistnieje, wszelkie zmiany personalne w składzie tej jednostki organizacyjnej nie zmieniają jej statusu na gruncie podatku od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 14 października 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 17 grudnia 2004 r. I SA/Łd 491/04 w sprawie ze skargi Alicji J. i Jerzego J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 30 kwietnia 2004 r. (...) w przedmiocie określenia kwoty zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2000 r. oraz określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2000 r. do przeniesienia na następny miesiąc - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę WSA w Łodzi do ponownego rozpoznania; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 17.12.2004 r., I SA/Łd 491/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną przez Jerzego J. i Alicji J. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 30.04.2004 r., (...) w przedmiocie określenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2000 r. oraz określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2000 r. do przeniesienia na następny miesiąc.

W uzasadnieniu tego wyroku w pierwszej kolejności nawiązano do okoliczności faktycznych i dotychczasowego przebiegu postępowania w sprawie. W tych ramach zauważono, że decyzja pierwszoinstancyjna zapadła w wyniku kontroli, w trakcie której ustalono, że s.c. "P." prowadziła od dnia 25.04.2000 r. działalność gospodarczą, której przedmiotem była sprzedaż detaliczna środków farmaceutycznych. Spółka zaewidencjonowała w rejestrze zakupów VAT za miesiąc maj fakturę wystawioną przez firmę "G." z tytułu czynszu za marzec 2000, który to wydatek uznany został przez organ podatkowy za nie stanowiący kosztu uzyskania przychodu prawomocną decyzją z dnia 21.02.2003 r. (...). Stwierdzono bowiem, że w tym okresie s. c. Apteka "P." nie prowadziła w przedmiotowym lokalu działalności gospodarczej. Przyjęcie zatem przez spółkę do odliczenia kwoty wynikające z rzeczonej faktury stanowiło naruszenie przepisu art. 25 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym w roku 2000.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne