Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2005 r., sygn. I FSK 103/05
Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z miejsc postojowych, to jest wydzielonych z części podziemnej budynku mieszkalnego fragmentów powierzchni budynku, stanowiącego w całości, zgodnie z umową sprzedaży, współwłasność wspólnych części budynków i innych urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku współwłaścicieli poszczególnych lokali, znajdujących się w danym budynku, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług, właściwej dla lokalu mieszkalnego.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Spółki Akcyjnej "B." w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 listopada 2004 r. III SA 2988/03 w sprawie ze skargi Spółki Akcyjnej "B." w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 22 września 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje WSA w Warszawie do ponownego rozpoznania;
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 listopada 2004 r., III SA 2988/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, uchylił zaskarżoną przez "B." S.A. w W. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 22 września 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług w części ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe za czerwiec 1999 r., lipiec 1999 r., sierpień 1999 r., wrzesień 1999 r., październik 1999 r., listopad 1999 r.
Jak wynika z akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w W. zaskarżoną decyzją, po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez "B." S.A., utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w G. Organ odwoławczy podzielił stanowisko Urzędu Skarbowego podnosząc, że przedmiotem sporu sprowadzał się do kwalifikacji prawnopodatkowej sprzedaży miejsc postojowych znajdujących się w garażu budynków mieszkalnych. Wskazano, że garaż nie jest pomieszczeniem pomocniczym, lecz pomieszczeniem przynależnym. Brak miejsca postojowego nie dyskwalifikuje lokalu mieszkalnego jako pomieszczenia służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Ustalając, czy przedmiotem sprzedaży przez Spółkę "B." było prawo majątkowe w postaci prawa do używania części pomieszczenia wspólnego, czy też przedmiot podlegający opodatkowaniu oparto się na treści umowy przedwstępnej i aktu notarialnego - umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży. Od wartości sprzedaży miejsc postojowych obliczono podatek według 22 procent stawki podatku VAT. Wskazał przy tym, iż Spółka przyjmując od nabywców zaliczki, dokumentowała je fakturami VAT, przyjmując do całości wpłaty zaliczkowej "0" procent stawkę podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty