24.05.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2005 r., sygn. FSK 2281/04

Umorzony podział majątku dorobkowego małżonków nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Jarosława R. - Przedsiębiorstwo Handlowo-Transportowe "T." w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2004 r. III SA 3309/02 w sprawie ze skargi Jarosława R. - Przedsiębiorstwo Handlowo-Transportowe "T." w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. Ośrodek Zamiejscowy w C. z dnia 22 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę WSA w Warszawie do ponownego rozpoznania; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 13 maja 2004 r. III SA 3309/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Jarosława R. prowadzącego Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "T." na decyzję Izby Skarbowej w W. Ośrodek Zamiejscowy w C. z dnia 22 listopada 2002 r. (...), w której utrzymano w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia 13 września 2001 r. określającą zobowiązanie w podatku od towarów i usług za czerwiec 2001 r.

W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa stwierdziła, iż Jarosław R. w 2001 r. prowadził odrębną działalność gospodarczą w Przedsiębiorstwie Handlowo - Transportowym "T.", natomiast żona podatnika - Renata R. prowadzi swoją firmę, tj. Firmę Handlowo-Transportową "I.". W czerwcu 2001 r. Przedsiębiorstwo "T." przekazało nieodpłatnie firmie "I." środki trwałe i inwestycje rozpoczęte o łącznej wartości 1.298.825,42 zł. Darowane środki trwałe zostały zakupione przez firmę "T." Jarosława R., o czym świadczą dowody zakupu /faktury, umowy/, których wartość netto wchodziła w skład kosztów uzyskania przychodów tego przedsiębiorstwa /w postaci odpisów amortyzacyjnych/. Podniosła, że Przedsiębiorstwo "T." korzystało z prawa odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami środków trwałych oraz mogło wystawiać dokumenty sprzedaży lub przekazania tych środków zgodnie z ustawą VAT. W tym stanie rzeczy, zdaniem Izby Skarbowej, stosownie do art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym darowizna podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Wyjaśniła, iż zniesienie wspólności małżeńskiej w styczniu 1999 r. nie ma w sprawie znaczenia. Przekazane przez Jarosława R. środki trwałe było typową darowizną, a nie przekazaniem udziałów na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne