24.06.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2005 r., sygn. FSK 1017/04

Wobec tego, iż z ustaleń faktycznych wynikało, że skarżący nie prowadził sprzedaży zwolnionej od podatku, a nabywane towary i usługi służyły w części sprzedaży opodatkowanej, to miał prawo na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Obniżenie to w 1999 r. następowało o całą kwotę podatku naliczonego, gdyż w odniesieniu do sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu nie obowiązywały zasady z art. 20 ust. 3 i art. 4 cyt. ustawy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej "D." Spółka z o.o. w S.-W. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Rzeszowie z dnia 28 października 2003 r. SA/Rz 2571/01 w sprawie ze skargi "D." Spółka z o.o. w S.-W. na decyzje Izby Skarbowej w R. z dnia 24 września 2001 r. (...) i z dnia 29 stycznia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług w 1999 r. - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Rzeszowie; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 28 października 2003 r. SA/Rz 2571/01 Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Rzeszowie oddalił skargi "D." sp. z o.o. w S.-W. na decyzje Izby Skarbowej w R. z dnia 24 września 2001 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, kwiecień, maj, lipiec, wrzesień i listopad 1999 r. oraz z dnia 29 stycznia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, czerwiec, sierpień i październik 1999 r.

W uzasadnieniu wyroku opisując dotychczasowy przebieg postępowania wyjaśniono, że "D." sp. z o.o. w okresie od stycznia do listopada 1999 r. dokonywała sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, sprzedaży zwolnionej od podatku oraz sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu. Sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem w tym okresie wyniosła łącznie kwotę 36.716.450 zł dotyczyła sprzedaży ze składu celnego prowadzonego przez Spółkę - komponentów i części zamiennych dla odbiorców krajowych oraz sprzedaż części i komponentów sprowadzonych z zagranicy dla odbiorców zagranicznych bez wprowadzania tych towarów na polski obszar celny /objętych procedurą tranzytu/. Sprzedaż towarów ze składu celnego dla odbiorców krajowych nastąpiła na podstawie faktury, w której nie naliczano podatku należnego VAT oraz protokołu wydania ze składu celnego. Cena sprzedaży tych towarów była równa cenie ich zakupu. Zysk z tytułu tych transakcji Spółka realizowała w postaci prowizji liczonej procentowo od wartości sprzedaży dla konkretnego kontrahenta wystawiając fakturę z VAT. W ocenie organów orzekających obu instancji sprzedaż ze składu celnego nie była objęta przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm. - zwanej dalej ustawą o VAT/. W tym zakresie odwołano się do przepisów art. 6 i ust. 7 i 7a ustawy o VAT i stwierdzono, że obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego. Oznacza to, że sprzedaż towarów ze składu celnego, jak również czynności związane z obsługą sprzedaży ze składu celnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Wyjaśniono ponadto, że przedstawione przez Spółkę w toku postępowania podatkowego dokumenty nie wskazywały na inny, poza sprzedażą sposób rozliczeń dokonywanych pomiędzy Spółką, a jej odbiorcami na rzecz, których sprowadzono towary do składu celnego. Ponadto Spółka nie przedstawiła dowodów na zawarcie umowy komisu lub umowy pośrednictwa. Natomiast prowizja pobierana przy sprzedaży dla odbiorców krajowych według wyjaśnień Spółki z dnia 15 maja 2001 r. realizowała zysk na transakcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne