Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2004 r., sygn. OSK 1151/04
Do kompetencji sądów powszechnych w postępowaniu cywilnym należy ocena, którego podmiotu działalność spowodowała wprowadzenie ograniczeń w związku z ustanowieniem obszaru ograniczonego użytkowania. Będzie to podmiot obowiązany do wypłaty odszkodowania lub wykupu nieruchomości /art. 136 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - Dz.U. nr 62 poz. 627 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 marca 2004 r. IV SA 3063/03 w sprawie ze skargi Elżbiety Z. i innych na rozporządzenie Wojewody M. z dnia 19 lipca 2003 r. nr 39 w przedmiocie utworzenia Obszaru Organicznego Użytkowania wokół Portu Lotniczego Okęcie im. Fryderyka Chopina - oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 marca 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność rozporządzenia Wojewody M. z 19 lipca 2003 r. w przedmiocie utworzenia Obwodu Ograniczonego Użytkowania wokół Portu Lotniczego Okęcie im. F.Chopina.
W uzasadnieniu tego wyroku, z powołaniem się na art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie /Dz.U. 2000 nr 80 poz. 872 ze zm./ stwierdzono, że dopuszczalność skargi na akt prawa miejscowego uzależniona jest od naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia, a jej uwzględnienie wymaga jednoczesnego naruszenia obiektywnego porządku prawnego. Ograniczenie prawa własności skarżących nie przesądza więc jeszcze o wadliwości zaskarżonego rozporządzenia. O takiej nieważności przesądza natomiast ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania z przekroczeniem uprawnień ustawowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty