06.07.2004 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2004 r., sygn. FSK 267/04

Jedynymi warunkami pozwalającymi na zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej - "0 procent" - jest ich bezpośrednie powiązanie z eksportem towaru i jednoczesne uwzględnienie ich wartości w cenie eksportowanego towaru. Ustawodawca nie przewidział innych warunków pozbawiających podatnika prawa zastosowania art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ . Dla prawidłowego stosowania tego przepisu istotne znacznie ma nie ilość faktur, lecz ich odniesienie do treści zawartych umów.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie z dnia 5 grudnia 2002 r. I SA/Lu 444/02 w sprawie ze skargi Anny Z. Dom Handlowy "Józef L. Z." w B.-P. na decyzję Izby Skarbowej w L. z dnia 11 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do maja 2000 r. - oddala skargę kasacyjną, (...)


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2002 r. I SA/Lu 444/02 Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie, uchylił decyzję Izby Skarbowej w L. z dnia 11 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do maja 2000 r.

Z uzasadnienia ww. orzeczenia wynikają następujące ustalenia faktyczne i prawne:

Podatniczka Anna Z. - prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą: Dom Handlowy "Józef L. Z." w B.-P. dokonywała eksportu jabłek i świadczyła usługi związane z przygotowaniem ich do eksportu, polegające na pakowaniu owoców w kartony, przewozie ich do miejsca załadunku, ważeniu, odbiorze ilościowym i jakościowym, oraz załadunku na samochód. Do świadczonych czynności, tj. zarówno do eksportu towarów, jak i eksportu usług związanych z eksportowanym towarem, stosowała stawkę podatku VAT w wysokości "0" procent. Organy podatkowe stwierdziły jednak, że wartość świadczonych przez podatniczkę usług związanych z przygotowaniem jabłek do eksportu nie była uwzględniona w cenie eksportowanego towaru tzn. eksportowanych jabłek, oraz zarzuciły naruszenie przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki VAT "0" procent dla usług świadczonych w kraju mających związek z eksportem towarów, tj. art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT oraz w par. 54 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne