Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2003 r., sygn. III SA 3411/02
Kwota podatku naliczonego nie musi być identyfikowana z kwotą wyrażoną na fakturze wyłącznie w walucie polskiej, lecz może ona być w istocie iloczynem kwoty wykazanej na fakturze w walucie obcej oraz kursu tej waluty w stosunku do waluty polskiej ustalonej przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego na podstawie art. 13 ustawy z dnia 2 grudnia 1994 r. - Prawo dewizowe /Dz.U. nr 136 poz. 703 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2003 r. sprawy ze skargi "R.-B. /P./" S.A. na decyzję Izby Skarbowy w W. z dnia 20 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Inspektor kontroli skarbowej zakwestionował prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych w języku angielskim oraz w walucie obcej /dolar amerykański/.
W ocenie izby skarbowej, podjęte w sprawie rozstrzygnięcie odmawiające uwzględnienia podatku naliczonego z faktur wystawionych w walucie obcej znajdowało uzasadnienie w przepisach art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9 oraz art. 32 ust. 1 ustawy o VAT. Przepisy te nakładają na zarejestrowanych w Polsce podatników VAT /niezależnie od tego czy jest to podmiot krajowy czy zagraniczny/ obowiązek dokumentowania zdarzeń objętych opodatkowaniem. Podatnicy, o których mowa są obowiązani do wystawiania faktur stwierdzających sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty