Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2003 r., sygn. III SA 1497/01
Brak jest podstawy do naliczania odsetek za zwłokę od nienależnie dokonanego zwrotu podatku VAT pod rządami ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /t.j. Dz.U. 1993 nr 108 poz. 486 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2003 r. sprawy ze skargi TV SAT "U." Spółki z o.o. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 24 kwietnia 2001 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 1995 r.; - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia 24 kwietnia 2001 r. (...) Izba Skarbowa w W. na podstawie art. 233 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 7 ust. 1 pkt 2, art. 10, art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego W.-B. z dnia 5 października 2000 r. określającą "TV SAT "U." Spółce z o.o. w W. w likwidacji zobowiązanie w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1995r., zaległości podatkowe oraz odsetki za zwłokę.
W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa stwierdziła, iż świadczone przez Spółkę "TV SAT "U." usługi tj. nadawanie własnego programu, przekazywanie za pośrednictwem dzierżawionej sieci kablowej programów telewizyjnych i radiowych ze stacji przekaźnikowych, zakładanie montaż sieci kablowej przez właściciela sieci lub zarządzającego siecią należało klasyfikować według Klasyfikacji Usług /KU/ mającej zastosowanie w niniejszej sprawie, w gałęzi 84, branży 846, gdzie pod branżą 84601 wymienia się - "Usługi radia i telewizji". Powyższa działalność, zgodnie z poz. 9 Załącznika Nr 2 do ustawy o podatku od towarów i usług "Usługi w zakresie kultury i sztuki" - zwolniona jest od podatku VAT. Natomiast Spółka błędnie ewidencjonowała przedmiotowe usługi jako podlegające opodatkowaniu według stawki 7 procent. Powyższe działanie nie powodowało skutków podatkowych w zakresie wysokości podatku należnego od zrealizowanej sprzedaży ale skutkowało uznaniem przez Spółkę całości podatku naliczonego jako związanego ze sprzedażą opodatkowaną. Brak odrębnego ewidencjonowania kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku, skutkowało zawyżeniem podatku naliczonego. Izba Skarbowa podniosła, iż Spółka świadczyła również usługi podlegające opodatkowaniu według stawki 22 procent i wobec tego była zobowiązana do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego powiązanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku, a jeżeli nie było to możliwe, mogła zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży usług opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem /art. 20 ust. 1 i 3 ustawy VAT/. Natomiast Spółka wykazała ten podatek jako związany wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, gdy faktycznie tego nie wykazała. Zdaniem Izby Skarbowej, powyższe zakupy służyły obu dziedzinom działalności Spółki, co uzasadniało określenie podatku na podstawie art. 20 ust. 3 cyt. ustawy. Podniosła, że podstawę rozstrzygnięcia stanowiła opinia GUS z dnia 24 lutego 2000 r., co wynika jednoznacznie z uzasadnienia decyzji organu pierwszej instancji. Odnośnie opinii GUS z dnia 24 grudnia 1995 r. stwierdziła, iż o wydanie powyższej opinii Spółka zwróciła się do GUS dopiero w dniu 22 listopada 1995 r., a więc w dacie gdy obowiązywała Klasyfikacja Wyrobów i Usług /KWiU/. Z opinii tej wynika wyraźnie, że produkcja własnych programów nie mieści się w podkategorii 6420 30 "usługi radia i telewizji kablowej". Izba Skarbowa podniosła, że z treści opinii GUS z dnia 24 lutego 2000 r. wynika jednoznacznie, że całość usług mieszczących się w KU 84601 "usługi radia i telewizji" jest zwolniona od podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty