06.03.2002 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 marca 2002 r., sygn. I SA/Wr 1672/99

1. Pojęcie "wystawi" należy interpretować jako sporządzenie dokumentów i jego przekazanie innemu podmiotowi tzn. wprowadzenie ich do obrotu prawnego. Faktura jedynie sporządzona, a nie wystawiona w znaczeniu podanym wyżej, czyli nie wprowadzona do obrotu prawnego, nie rodzi obowiązku podatkowego powstałego w trybie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. Innymi słowy faktura wystawiona w trybie powołanego art. 33 ust. 1 ustawy rodzi obowiązek podatkowy tylko wtedy, gdy dokumentuje dokonanie sprzedaży i została wprowadzona do obrotu prawnego, czyli została przekazana skutecznie odbiorcom.

2. Brak słowa "duplikat" na danym dokumencie nie świadczy o tym, że zostały wystawione dwa oryginały faktury. W sytuacji, bowiem gdy chodzi o tę samą operację gospodarczą, a podatnik nie umieścił na jednym egzemplarzu faktury wystawionej w inny sposób słowa "duplikat" - oznacza to tylko tyle, że podatnik nieprawidłowo sporządził kopie faktury, a nie jest to równoznaczne z wystawieniem, dwóch odrębnych faktur.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "MW" spółki z o.o. w N. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 31 maja 1999 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za 1997 r. oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w O. z dnia 24 listopada 1998 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest decyzja Izby Skarbowej w O. z dnia 31 maja 1999 r. (...) utrzymująca w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w O. z dnia 24 listopada 1998 r. (...), którą określono spółce z o.o. "MW" w N. kwotę zwrotu różnicy podatku za poszczególne miesiące od stycznia do czerwca 1997 r. i od września do listopada 1997 r., kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług za lipiec 1997 r., zaległość w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, kwiecień, maj, lipiec, wrzesień, październik, listopad 1997 r. wraz z należnymi odsetkami, nadpłatę w tym podatku za marzec i czerwiec 1997 r. oraz ustalono dodatkowe zobowiązanie podatkowe za styczeń, luty, kwiecień, maj, lipiec, wrzesień, październik, listopad 1997 r. w wysokości odpowiadającej 30 procent kwoty zawyżenia. Przeprowadzona u podatnika kontrola wykazała szereg nieprawidłowości w zakresie rozliczania się z urzędem skarbowym w zakresie podatku od towarów i usług za 1997 r., a mianowicie w złożonych deklaracjach VAT-7:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne