Wyrok NSA z dnia 24 maja 2002 r., sygn. III SA 2249/00
Art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych /Dz.U. nr 6 poz. 43 ze zm./ nie przewiduje możliwości cofnięcia pozwolenia na broń z powodu utraty broni, pouczenie zaś o sposobie przechowywania broni nie łączy się z żadną sankcją.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Lecha Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 26 czerwca 2000 r. (...) w przedmiocie - cofnięcia pozwolenia na broń gazową - uchyla zaskarżoną decyzje oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Stołecznego Policji w W. z dnia 14 kwietnia 2000 r. (...); (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 26 czerwca 2000 r. Komendant Główny Policji utrzymał w mocy decyzję Komendanta Stołecznego Policji w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2000 r., cofającą Lechowi Z. pozwolenie na broń gazową.
Komendant Główny Policji podzielił pogląd organu pierwszej instancji, że naruszenie podstawowych /zasad dotyczących posiadania i przechowywania broni r stanowi przesłankę do cofnięcia pozwolenia na broń. Zdaniem organów Policji, Lech Z. naruszył wspomniane zasady, gdyż w dniu 3 stycznia 2000 r. pozostawił broń gazową w bagażniku samochodu i poszedł do banku zrealizować czeki. W tym czasie samochód został skradziony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty