Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2002 r., sygn. I SA/Po 2383/01
Zważywszy na dokonane ustalenia i pogląd wyrażony w niniejszej sprawie przez Sąd Najwyższy, w myśl którego z przedmiotowego charakteru zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ świadczenia usług, wymienionych pod pozycją 13 załącznika nr 2 do tej ustawy /obrót wierzytelnościami a więc i akcjami na własny rachunek/ wynika zwolnienie umowy sprzedaży akcji od opłaty skarbowej, jeżeli choćby jedna ze stron tej umowy świadczyła usługi w zakresie pośrednictwa finansowego w rozumieniu powyżej przytoczonych przepisów.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał za wystarczające do rozstrzygnięcia niniejszej sprawy stwierdzenie, iż nabywca akcji w drodze umowy - Wiesława S. działająca na rzecz firmy "W." spełniała powyższy warunek.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Przemysłu Farmaceutycznego "A." w L. na decyzję Izby Skarbowej w P. z dnia 29 maja 1998 r. (...) w przedmiocie opłaty skarbowej - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Urzędu Skarbowego P. - N. M. z dnia 20 sierpnia 1997 r. (...).
UZASADNIENIE
W dniu 03.10.1995 r. Wiesława S. prowadząca firmę "W." w P. zakupiła od Przedsiębiorstwa Przemysłu Fermentacyjnego "A." w L. reprezentowanego przez agenta -Spółkę z o.o. PHP P. w W., 22.947 akcji na okaziciela firmy E.-P. Holding SA w Z.-G., za cenę 4.602.938,73 zł. Od tej transakcji strony umowy nie uiściły opłaty skarbowej, wobec czego Urząd Skarbowy P.-N. M. decyzją z dnia 20.08.1997 r. określił opłatę skarbową na kwotę 92.058,80 zł oraz odsetki za zwłokę adresując ją do obu stron umowy, jako odpowiedzialnych solidarnie.
W uzasadnieniu tej decyzji organ I instancji podał, że zgodnie z par. 58 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1994 r. w sprawie opłaty skarbowej /Dz.U. nr 136 poz. 705 ze zm./ stawka opłaty wynosi 2 procent od wartości rynkowej prawa majątkowego, które było przedmiotem umowy. W sprawie nie znajduje zastosowania par. 63 pkt 13 ostatnio wymienionego rozporządzenia, ponieważ nie można przyjąć, że sprzedaż akcji nastąpiła podmiotowi prowadzącemu przedsiębiorstwo maklerskie, co wynika z zaświadczenia Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego o statystycznym numerze indentyfikacyjnym REGON, określającego podstawowy rodzaj działalności firmy "W.," jako działalność "pomocnicza związana z pośrednictwem finansowym gdzie indziej nie sklasyfikowana" o symbolu EKD. 6713.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty