26.06.2001 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2001 r., sygn. III SA 1535/00

1. Zastosowaniu art. 17 ust. 1 pkt 3 stanowiącego odstępstwo od zasady wyrażonej w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ możliwe jest tylko wówczas, gdy między kupującym a sprzedającym istnieje związek o którym mowa w ust. 2 art. 17 tejże ustawy mający m.in. charakter powiązań rodzinnych, osób pozostających w związku małżeńskim, przy czym istnienie tego związku winno mieć wpływ na ustalenie ceny.

2. Organ odwoławczy może uchylić w całości decyzję organu pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi PHU "T." - Karola N. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 28 kwietnia 2000 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego i zaległości w podatku od towarów i usług oraz odsetek od tych zaległości - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z 16 lutego 2000 r. wydaną w tej sprawie Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w W. Ośrodek Zamiejscowy w C., określił dla firmy PHU "T." Karola N. zobowiązanie podatkowe i zaległość w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1997 r., jak również określił wysokość odsetek za zwłokę liczonych od dnia wydania decyzji.

Na skutek odwołania podatnika, Izba Skarbowa w W. decyzją z 28 kwietnia 2000 r. utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu swojego stanowiska organ podatkowy II instancji stwierdził, że według art. 2 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ sprzedaż towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle art. 15 ust. 1 tejże ustawy zasadą jest, iż podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży towaru, pomniejszona o kwotę podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne