Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2001 r., sygn. I SA/Łd 2476/98
Okresem rozliczeniowym w podatku od towarów i usług jest miesiąc. Dlatego też, w przypadku stwierdzenia nie zaewidencjonowanej sprzedaży organy podatkowe winny dokonywać oszacowania obrotu za poszczególne miesiące a nie dzielić dany rok na dwa nie znajdujące uzasadnienia w podatku VAT okresy przedzielone remanentami.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Henryka K. na decyzję Izby Skarbowej w P.-T. z dnia 5 października 1998 r. (...) w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 1994 r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
W toku kontroli przeprowadzonej w firmie skarżącego PH "B" prowadzącej działalność w zakresie handlu artykułami przemysłowymi oraz w postaci hurtowni stolarką budowlaną ujawniona błędne wyliczenie należności za sprzedaż czterech sztuk okien. W następstwie tego sporządzono, w oparciu o dokumenty źródłowe, zestawienie zakupu i sprzedaży za 1994 r. w rozbiciu na poszczególne asortymenty towarów handlowych uwzględniając stany wynikające z remanentów początkowego z dnia 1 stycznia 1994 r, kolejnego sporządzonego w dniu 31 października 1994 r. oraz końcowego z dnia 31 grudnia 1994 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty