Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2000 r., sygn. I SA/Ka 1255/98
Dzień złożenia przez podatnika w urzędzie pocztowym deklaracji podatkowej, w której wykazano do zwrotu różnicę podatku, jest dniem od którego rozpoczyna się bieg 25-dniowego terminu do zwrotu tej różnicy na rachunek bankowy podatnika. Do uruchomienia biegu ww. 25-dniowego terminu nie jest zatem warunkiem koniecznym, by rozliczenie to /deklaracja podatkowa/ dotarło do organu podatkowego, tj. by wskazaną deklarację organ ten w sensie fizycznym otrzymał i mógł się z jej treścią zapoznać.
uchyla zaskarżoną decyzję Izby Skarbowej.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 26 lutego 1998 r., Urząd Skarbowy odmówił Spółce zapłaty odsetek w kwocie 108.982,30 zł od zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za wrzesień 1997 r. dokonanego na rachunek bankowy Spółki w dniu 21 listopada 1997 r.
Uzasadniając swoją decyzję organ podatkowy podał, że wnioskiem z dnia 23 stycznia 1998 r. Spółka zwróciła się o zapłatę odsetek z tytułu nieterminowego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku VAT za wrzesień 1997 r. Zdaniem podatnika organ nie zachował 25-dniowego terminu zwrotu wskazanej należności, gdyż Spółka nadała deklarację VAT-7 za wrzesień 1997 r. w urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym w dniu 25 października 1997 r., a zatem termin zwrotu przypadał w dniu 19 listopada 1997 r. /środa/ zaś organ podatkowy zwrotu w kwocie 38.922.253 zł dokonał w dniu 21 listopada 1998 r. /piątek/. Spółka wniosła zatem o zapłatę odsetek za 2 dni zwłoki.
Organ I instancji nie podzielił jednak zasadności stanowiska Spółki. Wskazał, że termin do złożenia deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za wrzesień 1997 r. upływał w dniu 27 października 1997 r. Zatem gdy Spółka przedmiotową deklarację złożyła w urzędzie pocztowym w dniu 25 października 1997 r., uznać należało, iż uczyniła to w terminie. Jednak termin ten nie jest tożsamy z terminem rozliczenia określonym w art. 21 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z powołanym przepisem zwrot różnic podatku w podatku od towarów i usług na rachunek bankowy podatnika następuje w ciągu 25 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Niewłaściwym więc jest utożsamianie - zdaniem Urzędu Skarbowego - terminu nadania przesyłki w urzędzie pocztowym z terminem złożenia przez podatnika rozliczenia. Za złożenie przez podatnika rozliczenia, które jest podstawą do obliczenia 25-dniowego terminu zwrotu na rachunek bankowy należy przyjąć datę wpływu deklaracji VAT-7 do urzędu podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty