Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 1999 r., sygn. I SA/Wr 966/97
Istotnym uchybieniem w sprawie, jest wydanie przez organ I instancji decyzji na nazwiska obu skarżących, traktując ich jako jeden zbiorowy podmiot, gdy w rzeczywistości były to dwa odrębne podmioty /dwóch importerów/, a zatem i dwie różne strony.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Zenona K. i Roberta K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 kwietnia 1997 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła od samochodu osobowego marki Nissan - uchyla zaskarżaną decyzję oraz decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w L. z dnia 25 listopada 1996 r. (...); (...).
UZASADNIENIE
Przedmiotem skargi jest ww. decyzja Prezesa Głównego Urzędu Ceł utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w L. z dnia 25 listopada 1996 r. (...), którą uchylono decyzje zawarte w dowodach odprawy celnej z dnia 25 października 1995 r. (...) i (...), dopuszczając do obrotu na polskim obszarze celnym pojazd samochodowy marki Nissan, rok produkcji 1989, nr podwozia: (...) i wymierzono cło w kwocie 7.962,00 zł.
Rozstrzygnięcie powyższe oparto na następujących ustaleniach faktycznych i prawnych:
Decyzją Dyrektora Urzędu Celnego we W., zawartą w ww. dowodzie odprawy celnej przywozowej (...) z dnia 25 października 1995 r., wydaną na Zenona K., wymierzono należności celne od nadwozia (...) do samochodu osobowego marki Nissan, rok prod. 1989.
Również decyzją tegoż samego organu z tego samego dnia jak ww. zawartą w dowodzie odprawy celnej (...) wydaną na Roberta K. wymierzono należności celne od: silnika wysokoprężnego o (...) wraz ze skrzynią biegów do samochodu osobowego marki Nissan, a także od zawieszenia przedniego i tylnego oraz układu kierowniczego i kół jezdnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty