21.03.2003 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 marca 2003 r., sygn. III SA 1621/01

Obowiązek równego traktowania podmiotów znajdujących się w takiej samej, czy zbliżonej sytuacji faktycznej i prawnej wynika z art. 32 Konstytucji. Stanowi on dyrektywę, którą muszą kierować się organy załatwiające sprawy uznaniowe. Pominięcie tej dyrektywy stanowi niewątpliwe naruszenie w stopniu mającym istotny wpływ na wynik sprawy zarówno tego przepisu ustawy zasadniczej jak i art. 155 Kpa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2003 r. sprawy ze skargi "A." S.A. na decyzję Ministra Finansów z dnia 15 maja 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy zmiany decyzji o odmowie zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych - uchyla zaskarżoną decyzję Ministra Finansów; (...).


UZASADNIENIE

Drugi Urząd Skarbowy W. decyzją z dnia 17 września 1993 r. nie uwzględnił wniosku "A." sp. z o.o. w sprawie zwrotu podatku dochodowego za 1989 r. z tytułu różnic kursowych.

Pismem z dnia 9 grudnia 1997 r. skierowanym do Izby Skarbowej w W. podatnik, powołując się na art. 155 Kpa, złożył wniosek o zmianę ww. decyzji ostatecznej Drugiego Urzędu Skarbowego w W. z uwagi na słuszny interes strony i orzeczenie o zwrocie w całości nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych za 1989 r.

Uzasadniając swój wniosek wyjaśnił, że nie składał odwołania o tej decyzji, gdyż odwołanie wniesione do Izby Skarbowej od identycznej decyzji Urzędu Skarbowego dotyczącej nadpłaty w podatku za 1990 r. okazało się nieskuteczne. Na skutek wyroku SN z dnia 26 września 1995 r. III ARN 32/95 Izba Skarbowa decyzją z dnia 30 grudnia 1995 r. zmieniła swoje orzeczenie dot. 1990 r., uznając za koszty uzyskania przychodu w 1990 r. ujemne różnice kursowe od transakcji zakończonych w tymże roku. W tej sytuacji zaliczenie przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów za 1989 r. ujemnych różnic kursowych - wobec identycznego stanu prawnego jak za 1990 r. - był w pełni uzasadnione i spółka powinna otrzymać zwrot nadpłaty. Spółka uznała odmienne rozstrzygnięcie zawarte ww. decyzji za krzywdzące i sprzeczne z interesem społecznym, który przemawia za tym, aby podatnik był obciążany przymusowymi świadczeniami tylko w należnej wysokości zgodnie z obowiązującym prawem, a nie wyższymi. Powołała się też na stanowisko Ministra Finansów zawarte w decyzji z dnia 16 maja 1996 r. dotyczącej wznowienia postępowania w sprawie określenia spółce podatku za 1991 r., także z powodu nie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ujemnych różnic kursowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne