04.11.1999 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 1999 r., sygn. III SA 7860/98

1. Organy publiczne działające w ramach uznania muszą w swoich rozstrzygnięciach respektować przede wszystkim porządek prawny wynikający z Konstytucji /m. in. art. 74 ust. 1, 2 i 4/ i nie mogą ograniczać się przy prowadzeniu postępowania tylko do przepisów ustawowych, mających bezpośrednie zastosowanie w danej sprawie.

2. Samorząd, który zgodnie z art. 163 Konstytucji jest władzą publiczną, musi w przypadku konstytucyjnego lub ustawowego nakazu respektować w swych działaniach interes państwa, nawet gdyby wydawał się on sprzeczny z doraźnymi potrzebami wspólnoty samorządowej, do których niewątpliwie należy dochodzenie zaległości podatkowych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Przedsiębiorstwa Rolnego "J." Spółka z o. o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) z dnia 10 sierpnia 1998 r. w przedmiocie odmowy umorzenia podatku rolnego za 1997 r. i na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy w dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ uchylił zaskarżoną decyzję, a także - zgodnie z art. 55 ust. 1 tej ustawy zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) na rzecz skarżącego kwotę tysiąca złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.


UZASADNIENIE

Przedsiębiorstwo Rolne sp. z o.o., od marca 1995 r. prowadzi gospodarstwo rolne na gruntach dzierżawionych od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W skład gospodarstwa wchodzi obszar o powierzchni 339,3 ha, tworzący polder zalewany w czasie wiosennych powodzi przez rzekę. Początkowo po wiosennych wylewach woda była wypompowywana przez przedsiębiorstwo zajmujące się gospodarką wodną na tym terenie. Jednak z uwagi na wartości przyrodnicze polderu, który stanowi obszar żerowania i gniazdowania rzadkich i chronionych gatunków ptaków, zaniechano jego odwadniania. Wojewódzki Konserwator Przyrody uznał bowiem polder za ostoję dzikiego ptactwa i w 1996 r. podjął działania zmierzające do przekształcenia go w użytek ekologiczny i objęcia ochroną rezerwatową. W związku z tym spółka zaprzestała rolniczego użytkowania tego terenu i w grudniu 1996 r. zwróciła się do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa o wyłączenie z dzierżawy gruntów polderu, w celu umożliwienia utworzenia rezerwatu przyrody.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne