02.02.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 1999 r., sygn. I SA/Po 966/98

Skierowanie decyzji w przedmiocie wymiaru cła do obu importerów i łączne obciążenie ich należnościami celnymi za samochód złożony z zaimportowanych części nie jest uzasadnione, stanowi bowiem przypisanie dwóch importerów do jednego "składaka" sprowadzonego z zagranicy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Leszka D. i Edwarda B. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 23 marca 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w Rz. z dnia 3 lutego 1997 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

Dyrektor Urzędu Celnego w Rz., decyzją zawartą w dowodzie odprawy celnej przywozowej (...) z dnia 4 czerwca 1996 r. dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzone z Niemiec przez Leszka D. części samochodu osobowego marki Peugeot 405 takie jak nadwozie samochodu z podzespołami, wymierzając z tego tytułu stosowne cło. W tym samym dniu zgłoszono do odprawy celnej silnik niskoprężny ze skrzynią biegów do samochodu tej marki oraz zawieszenie przednie i tylne, układ kierowniczy i komplet kół sprowadzony z Niemiec przez Edwarda B., które zostały dopuszczone do obrotu na polskim obszarze celnym decyzją zawartą w dowodzie odprawy celnej (...) wraz z wymiarem stosownego cła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne