Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2000 r., sygn. I SA/Po 2/99
Błędnie organy celne uczyniły, kierując decyzję do obydwu podmiotów sprowadzających części samochodowe, co oznaczało zobowiązanie do uiszczenia należności celnych za wyrób kompletny przez każdy podmiot sprowadzający tylko część tego wyrobu. Przepisy ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /t.j. Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./ nie przewidują odpowiedzialności solidarnej a solidarność musi wynikać z ustawy lub czynności prawnej.
SNaczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Edmunda K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 24 listopada 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - uchyla zaskarżoną decyzję, oraz decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w Rz. z 25 września 1997 r. (...),(...).
UZASADNIENIE
Następujące okoliczności faktyczne sprawy są niesporne:
W dniu 25 stycznia 1997 r. w Oddziale Celnym w O. Edmund K. zgłosił do odprawy celnej nadwozie samochodu osobowego marki Opel Vectra, które zostało dopuszczone do obrotu na polskim obszarze celnym decyzją Dyrektora Urzędu Celnego w Rz. w dniu 25 stycznia 1997 r. Wymierzono też cło według stawek przewidzianych dla części samochodowych. Tego samego dnia /25 stycznia 1997 r./ w tym samym Oddziale Celnym Robert S. zgłosił do odprawy celnej części samochodu osobowego Opel Vectra /silnik niskoprężny, skrzynię biegów, komplet zawieszeń, koła/. Zostały one dopuszczone do obrotu na polskim obszarze celnym decyzją Dyrektora Urzędu Celnego w Rz. z dnia 25 stycznia 1997 r. Organy celne w wyniku kontroli wewnętrznej ustaliły, że Edmund K. i Robert S. zgłosili w istocie samochód w stanie rozmontowanym. Ta okoliczność została potwierdzona faktem zarejestrowania samochodu osobowego Opel Vectra przez Edmunda K. Samochód ten został złożony z przywiezionych przez Edmunda K. i Roberta S. części po uprzedniej sprzedaży części przywiezionych przez Roberta S. - Edmundowi. K. Organy celne uznały to za nową okoliczność nie znaną im w dniu wydawania decyzji o dopuszczeniu tych towarów do obrotu na polskim obszarze celnym. Dyrektor Urzędu Celnego w Rz. wznowił więc postępowanie a następnie decyzją (...) z dnia 25 września 1997 r. uchylił w całości swoje decyzję zawarte w obu dowodach odprawy celnej i dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym samochód osobowy Opel Vectra i wymierzył Robertowi S. i Edmundowi K. należne od samochodu cło. Organ I instancji uznał za pozorne umowy kupna-sprzedaży części zawarte z kontrahentem niemieckim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty