26.07.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 1999 r., sygn. I SA/Ka 2566/97

Nie jest dopuszczalne określenie cła przywozowego w decyzji stwierdzającej przekształcenie się odprawy celnej czasowej w przywozie w odprawę ostateczną w innej wysokości, niż było ono określone w decyzji o czasowym dopuszczeniu towaru do obrotu na polskim obszarze celnym.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi O. Spółka z o.o. w Z. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 27 listopada 1997 r. (...) w przedmiocie należności celnych - oddala skargę.


UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 1995 r. Dyrektor Urzędu Celnego w K. JDA SAD, (...) dopuścił do czasowego przywozy na polski obszar celny importowane z Holandii przez Spółkę z o.o. O. w Z. urządzenia okulistyczne. Wartość celna przyjęta została w oparciu o dokumenty przedłożone przez importera do zgłoszenia celnego, zgodnie z przepisem art. 50 ust. 3 Prawa celnego, tj. fakturę (...) z dnia 17 lutego 1995 r., fakturę pro forma (...) z dnia 6 marca 1995 r., deklarację wartości celnej i wniosek z dnia 6 marca 1995 r. o dokonanie odprawy czasowej na kwotę 3.112.753 JPY. Tak ustalona wartość importowanego towaru była podstawą dokonania wymiaru należności celnych. W przedstawionej decyzji jednocześnie ustalono, że wskazany towar wywieziony zostanie z polskiego obszaru celnego do dnia 30 lipca 1995 r.

Następnie na wniosek importera decyzją z dnia 27 lipca 1995 r., (...), Dyrektor Urzędu Celnego w K. przedłużył termin wywozu tego towaru z polskiego obszaru celnego do dnia 6 stycznia 1996 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne