Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 1999 r., sygn. I SA/Łd 1393/97
1. Wyłączenie kwoty refundacji z całości obrotu przy rozliczaniu podatku od towarów i usług, jako należnej wypłacanej aptekarzom przez inny podmiot niż nabywca leku, ale będącej formą realizacji należności za dany lek, byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby pozwalały na to stosowne przepisy prawa. Takich uregulowań nie ma ani w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w przepisie o refundacji, wprowadzonym przez ustawę z dnia 9 listopada 1995 r. o zmianie ustawy o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne /Dz.U. nr 138 poz. 684/.
2. Jeżeli obowiązujące decyzje koncesyjne rozstrzygają i stanowią, że podmiotem prowadzącym określoną co do uprawnionego, przedmiotu, miejsca, nazwy itp. działalność gospodarczą jest wskazany w każdej z tych decyzji inny małżonek oraz wspólnie oboje małżonkowie, to na tej podstawie przymiot podatnika adekwatny jest do każdego z tych podmiotów, jako że każdy z nich stanowią osoby fizyczne dokonujące czynności podlegających opodatkowaniu w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.
UZASADNIENIE
Ze zgromadzonych w sprawie dowodów wynika, iż Andrzej J. prowadził działalność gospodarczą na podstawie art. 11 i art. 20 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej /Dz.U. nr 41 poz. 324 ze zm./. Przedmiotem prowadzonej przez Andrzeja J. działalności gospodarczej była sprzedaż detaliczna leków, środków farmaceutycznych i artykułów sanitarnych oraz innych artykułów, tj. towarów opodatkowanych podatkiem VAT według stawki 0, 7 i 22 procent.
Podmiot ewidencjonował sprzedaż w aptece w wartości brutto i obliczał należny podatek jako iloczyn wartości sprzedaży według wskaźników 18,03 procent i 6,54 procent.
Organ kontrolny stwierdził, iż w niniejszej ewidencji podmiot nie ujmował wartości refundacji za leki. Podmiot przyjmował za podstawę opodatkowania podatkiem VAT kwoty otrzymane ze sprzedaży towarów od nabywcy, które nie zawierały przedmiotowej refundacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty