Wyrok NSA z dnia 29 marca 1999 r., sygn. I SA/Ka 1387-1404/97
Rozstrzygnięcie organów podatkowych w zakresie prawidłowego określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za dany miesiąc oraz konstytutywnego ustalenia podwyższenia podatku należnego albo zwiększenia podatku należnego winno być zawarte w jednej decyzji, ponieważ ostatecznie wpłacie podlega kwota podatku należnego /w tym ustalonego sankcyjnie/ pomniejszona o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.
Jednakże zamieszczenie rozstrzygnięcia o sankcji w odrębnej decyzji nie jest uchybieniem mającym wpływ na wynik sprawy.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Piotra R. na decyzje Izby Skarbowej w B.-B. z dnia 7 lipca 1997 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargi.
UZASADNIENIE
W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych przez Inspektora Kontroli Skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej w B.-B. w dniach od 3 do 20 marca 1997 r. w prowadzonej przez Piotra R. firmie Handlowo-Usługowej Import-Eksport stwierdzono, że w marcu 1995 r. podatnik w ewidencji przychodu nie zaewidencjonował rachunku (...) z dnia 31.03.1995 r. na kwotę 139 zł wystawionego dla sklepu "D." przy ul. D. w P. Po uwzględnieniu wartości nie zaewidencjonowanego przychodu ustalono, że strona w grudniu 1995 r. przekroczyła kwotę 80.000 zł, tj. kwotę warunkującą zwolnienie podmiotowe w podatku od towarów i usług z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznaczało to zatem, że strona od grudnia 1995 r. stała się podatnikiem podatku VAT zobowiązanym z mocy prawa do opodatkowania sprzedaży; prowadzenia ewidencji określonej art. 27 ust. 4 ww. ustawy oraz składania deklaracji VAT-7.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty