Wyrok NSA z dnia 11 lutego 1998 r., sygn. III SA 1682/96
Artykuł 19 ust. 3 ustawy o VAT nie ustanowił terminu obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, którego naruszenie powodowałoby bezpowrotnie utratę prawa do tego obniżenia. W konsekwencji należy przyjąć, że ustawa nie wprowadza zakazu skorygowania uprzednio złożonej deklaracji podatkowej i obniżenia kwoty podatku należnego, pod warunkiem, że obniżenie podatku należnego następuje w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę /rachunek uproszczony, dokument odprawy celnej/ albo w miesiącu następnym.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Zarządu Organizacji Dostaw "I." w likwidacji na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 2 października 1996 r. (...) w przedmiocie określenia kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za maj 1996 r. - uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 17 lipca 1996 r. Pierwszy Urząd Skarbowy W.-Ś. określił Zarządowi Organizacji Dostaw "I." w likwidacji zobowiązanie w podatku od towarów i usług za maj 1996 r. dokonując korekty podatku naliczonego o kwotę 171.028 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty