Wyrok NSA z dnia 7 października 1998 r., sygn. I SA/Łd 1737/96
Interpretując art. 27 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ należy przyjąć, że wprowadzając ten przepis ustawodawca z pewnością nie chciał jednocześnie nałożyć na podatników warunków niemożliwych do spełnienia.
W wypadku wpisania do ewidencji fikcyjnej faktury VAT o naruszeniu tych obowiązków można mówić tylko wtedy, gdy podatnik nie zachował należytej staranności przy zawieraniu transakcji i sprawdzaniu otrzymanej faktury, co powinno być stwierdzone na podstawie wszystkich okoliczności sprawy.
UZASADNIENIE
Kontrola przeprowadzona przez Pierwszy Urząd Skarbowy Ł. w "P." w Ł. i porównanie jej wyników z materiałami kontroli przeprowadzonej przez Urząd Skarbowy w G. u dostawców Przedsiębiorstwa, wykazała nieprawidłowości w ewidencji prowadzonej przez "P." dla potrzeb podatku od towarów i usług. Porównanie wyników działań kontrolnych wykazało, że Przedsiębiorstwo dokonało odliczenia podatku naliczonego w kwocie 5.709 zł na podstawie oryginałów faktur wystawionych przez Spółkę z o.o. "C." z siedzibą w G., w których kwoty podatku wykazane na oryginałach tych faktur były wyższe od kwot podatku wykazanych na ich kopii. Ustalono również, że Spółka odliczyła podatek naliczony w kwocie 6.063 zł na podstawie oryginałów faktur wystawionych przez Spółkę "C." i Spółkę "F." z G., które nie były potwierdzone kopiami u sprzedawców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty