14.02.1997 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 1997 r., sygn. III SA 1576/95

Art. 50 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ nie zawiera żadnych postanowień uprawniających Ministra Finansów do wprowadzania warunków, od których miałoby zależeć stosowanie "0" procentowej stawki podatku we wskazanym w tym przepisie zakresie.

Art. 27 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 1993 r., zastosowanym w sprawie przez organy podatkowe obu instancji, o których mowa w art. 27 ust. 4 ustawy dotyczące wysokości podatku naliczonego, w wyniku czego nastąpiło jego zawyżenie, kwotę podatku naliczonego zmniejsza się o pięciokrotność tego zawyżenia.

Zatem górną granicę zmniejszenia stanowi wysokość podatku naliczonego.

Wskazany przepis nie uprawniał organu podatkowego do zwiększenia o kwoty nadwyżki sankcji /pięciokrotność zawyżenia/ nad podatkiem naliczonym podatku należnego.

 

uchyla zaskarżoną decyzję.


UZASADNIENIE

Zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług E. P. dokonał 19 marca 1993 r. Wynikało z tego zgłoszenia, że na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 19 kwietnia 1990 r. prowadzi działalność w zakresie instalatorstwa sanitarnego i ogrzewania, a dokumentacją działalności zajmuje się Spółdzielnia Rzemieślnicza w W. Dnia 6 października 1993 r. pracownicy Urzędu Skarbowego przeprowadzili doraźną kontrolę tej dokumentacji za okres 5 marzec - 31 sierpień 1993 r., podczas której Spółdzielnia Rzemieślnicza okazała im swoje własne pismo skierowane do Urzędu, bez daty, do którego dołączony był wykaz umów o wykonanie usług związanych z budownictwem mieszkaniowym zawartych przez nią przed 2 marca 1993 r. W wykazie figurowała umowa z 11 lutego 1993 r. między Spółdzielnią "S." a WSM na wykonanie robót o wartości 1.564.000.000 zł ze wskazaniem jako wykonawcy E. P. Kontrolujący stwierdzili równocześnie, że Urząd Skarbowy nie posiada zawiadomienia, które podatnik obowiązany był złożyć do 30 lipca 1993 r. zgodnie z par. 40a ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. /Dz.U. nr 39 poz. 175 ze zm./, w związku z czym nie ma podstaw do zastosowania "0" procent stawki podatku od towarów i usług do wartości usług wykonanych przez niego według wskazanej umowy. W związku z treścią protokółu z kontroli Spółdzielnia, w piśmie z 2 listopada 1993 r., K-1443/93, zwróciła uwagę, że z par. 40 rozporządzenia Ministra Finansów, na który wskazali kontrolujący nie wynika, czy podatnik ma sporządzić zawiadomienie osobiście, czy też może być ono dokonane przez inne osoby, ale działające w jego imieniu, jak to miało miejsce w wypadku E. P.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne