Wyrok NSA z dnia 4 stycznia 1995 r., sygn. III SA 844/94
1. Zwolnienie podmiotowe od podatku przewidziane w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ było zwolnieniem przysługującym z mocy prawa, jeżeli podatnik spełnił określone warunki i złożył oświadczenie o wyborze zwolnienia w terminie określonym w art. 48 tej ustawy.
2. Art. 48 powołanej wyżej ustawy nie przewiduje możliwości odroczenia określonego w nim terminu.
stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia oświadczenia o wyborze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
W dniu 29 grudnia 1993 r. S. K. T. S. złożyła w Urzędzie Skarbowym w W. zgłoszenie rejestracyjne VAT-2 oraz oświadczenie o wyborze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT-6 wraz z pismem zawierającym wniosek o "przyjęcie (...) zgłoszenia rejestracyjnego oraz zwolnienie (...) od opodatkowania podatkiem od towarów i usług". W piśmie tym wyjaśniono, że S. K. T. S. jest jednostką budżetową wykonującą usługi transportowe na rzecz stołecznych jednostek służby zdrowia. Obok tej działalności podstawowej prowadzi działalność uboczną w ramach środka specjalnego i w 1992 r. wartość sprzedaży w ramach działalności ubocznej wynosiła 2.966 mln zł. Dopiero w grudniu 1993 r. jednostka dowiedziała się, że powinna wystąpić do Urzędu Skarbowego o zwolnienie od opodatkowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty