Wyrok NSA z dnia 6 lipca 1995 r., sygn. SA/Bk 214/95
1. Poprzez akt upadłości spółka nie traci prawa własności majątku, zaś na syndyka przechodzi tylko zarząd majątku upadłego, syndyk nie działa więc we własnym imieniu lecz w imieniu i na rachunek upadłego, dlatego - w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. mr 11 poz. 50 ze zm./ - nie syndyk, lecz upadła spółka jest podatnikiem tego podatku.
2. Przepis art. 120 par. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe /Dz.U. 1991 nr 118 poz. 512 ze zm./ dotyczy głównie skutków cywilnoprawnych, zwłaszcza zaś określonych w art. 897 Kpc.
Źródłem obowiązków publicznoprawnych w zakresie podatku VAT jest cyt. ustawa o podatku od towarów i usług; ta ustawa, a nie art. 120 Prawa upadłościowego, określa zakres podmiotowy i przedmiotowy opodatkowania oraz zwolnienia od podatku. Właśnie z tej ustawy wynikają odmienne regulacje opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży rzeczy dokonywanej przez syndyka w ramach postępowania upadłościowego i sprzedaży rzeczy dokonywanej przez komornika w ramach postępowania egzekucyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty