04.02.1994

Wyrok NSA z dnia 4 lutego 1994 r., sygn. SA/Wr 2063/93

1. Postępowanie z urzędu przed wojewódzką komisją lekarską, o jakim mowa w art. 28 ust. 2 zdanie drugie ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej /Dz.U. 1992 nr 4 poz. 16/, jest postępowaniem szczególnym, o którym mowa w art. 163 Kpa.

2. Wszczęte z urzędu w powyższym trybie postępowanie w celu zmiany orzeczenia o zdolności poborowego do czynnej służby wojskowej może być prowadzone po skutecznym zawiadomieniu poborowego o wszczęciu postępowania, umożliwiającym mu czynny udział w postępowaniu /art. 61 par. 4 Kpa/, przy czym w takim wypadku organ administracji nie może powoływać się na obowiązek strony zawiadamiania organu o każdej zmianie jej adresu, wynikający z art. 41 Kpa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Mariusza Ł na orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w (...) z dnia 29 lipca 1993 r. w przedmiocie zaliczenia do kategorii zdolności "B" na okres 10 miesięcy i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżone orzeczenie, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Wojewody (...) na rzecz skarżącego sto tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne