Wyrok NSA z dnia 20 października 1994 r., sygn. SA/Lu 176/94
Termin "do dnia 30 sierpnia 1993 r." ustanowiony w par. 5 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu obniżania należnego podatku od towarów i usług o kwoty podatku obrotowego oraz ewidencji, której prowadzenie zwalnia od obowiązku dokonywania spisu z natury /M.P. Nr 24 poz. 243/ jest normą materialnego prawa podatkowego, której niedotrzymanie skutkuje utratą prawa do obniżki podatku VAT.
oddala skargę.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w przedmiocie ustalenia podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 1993 r. w kwocie 873.217.000 zł.
Jako podstawę prawną decyzji organ I instancji wskazał art. 10 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ oraz par. 5 ust. 1 i 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu obniżania należnego podatku od towarów i usług o kwoty podatku obrotowego oraz ewidencji, której prowadzenie zwalnia od obowiązku dokonywania spisu z natury /M.P. nr 24 poz. 243/. W uzasadnieniu stwierdził, iż Spółdzielnia Handlowa informację o łącznej kwocie podatku obrotowego zawartego w zapisach na dzień 4.7.1993 r. złożyła w dniu 31.8.1993 r., czyli po terminie wskazanym w par. 5 ust. 1 powołanego zarządzenia, a tym samym utraciła prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku obrotowego zawartego w cenach towarów stanowiących zapasy. W odwołaniu od tej decyzji Spółdzielnia zarzuciła skrajnie formalną wykładnię par. 5 zarządzenia dokonaną z naruszeniem art. 7 Kpa, zobowiązującego organy administracji do załatwiania spraw z uwzględnieniem interesu społecznego i słusznego interesu obywateli oraz z naruszeniem art. 8 Kpa, zobowiązującego organy do prowadzenia postępowania w sposób pogłębiający zaufanie obywateli do organów Państwa. Spółdzielnia wyjaśniła, że jednodniowe opóźnienie w złożeniu informacji o kwocie podatku obrotowego zawartego w zapasach towarów wynikło na skutek nagłej choroby pracownika Spółdzielni, który, zarówno informację jak i deklarację podatkową, złożył w Urzędzie w dniu 31.8.1993 r. W konsekwencji decyzja Urzędu oznacza dla Spółdzielni niepowetowaną szkodę, gdyż zamierzając złożyć informację terminowo Spółdzielnia dokonała kalkulacji cen towarów licząc na odzyskanie kwoty podatku obrotowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty