Jak rozliczyć w księgach rachunkowych zakup dostępu do internetowego serwisu prawno-podatkowego
Ostatnie miesiące każdego roku to czas, gdy jednostki gospodarcze opłacają wszelkiego rodzaju abonamenty pozwalające na dostęp przez określony czas (zwykle 12 miesięcy) do profesjonalnych serwisów internetowych (np. do bazy wiedzy prawno-podatkowej INFORLEX). Wykup dostępu do tego typu bazy wiedzy może budzić wątpliwości dotyczące nie tylko prawidłowego ujęcia w księgach rachunkowych takiego abonamentu, ale również określenia momentu odliczenia VAT i uznania poniesionych wydatków za koszt podatkowy.
Zakup internetowego serwisu prawno-podatkowego - odliczenie VAT
Ogólna zasada wskazuje, że podatnicy mogą odliczać VAT od zakupu towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Dlatego też warunkiem podstawowym, by VAT od usługi nabycia dostępu do internetowego serwisu prawno-podatkowego mógł być odliczony przez przedsiębiorcę, jest wykazanie, że zakup ten służy prowadzonej działalności opodatkowanej (a nie np. celom osobistym).
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Prawo to powstaje jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). Podatnik może dokonać odliczenia również w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.
Dla usług dostępu do serwisu prawno-podatkowego obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą (art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT):
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty