02.02.2016 Podatki

Jak skorygować VAT naliczony i ustalić proporcję odliczenia VAT - po zmianach

Na początku 2016 r. - jak co roku - podatnicy dokonujący odliczeń częściowych powinni dokonać korekty rocznej oraz obliczyć proporcję wstępną dla 2016 r. Dodatkowo część podatników - w związku z wprowadzeniem przepisów określających zasady obliczania kwot podatku naliczonego dotyczących zakupów towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (tj. art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT) - obowiązana jest do obliczenia tzw. preproporcji obowiązującej ich w trakcie 2016 r.

Korekta roczna za 2015 r.

Korekta roczna za 2015 r. jest przeprowadzana na niezmienionych zasadach (określonych przepisami art. 91 ust. 1-3 ustawy o VAT). Dodane z dniem 1 stycznia 2016 r. przepisy o stosowaniu preproporcji nie wpłynęły na sposób dokonywania tej korekty (w uproszczeniu można powiedzieć, że korekty podatku odliczonego za 2015 r. należy dokonywać tak, jakby przepisów o stosowaniu preproporcji nie było).

W szczególności przepisy te nie wpłynęły na sposób obliczania proporcji ostatecznej na potrzeby tej korekty. Dotyczy to również sytuacji, gdy towary lub usługi podlegające korekcie wykorzystywane są częściowo do celów innych niż działalność gospodarcza.

PRZYKŁAD

Fundacja prowadząca działalność gospodarczą (opodatkowaną i zwolnioną) oraz niepodlegającą opodatkowaniu działalność statutową kupiła (za 3000 zł netto + 690 zł VAT) komputer, który jest wykorzystywany do obu rodzajów działalności. Kwotę korekty podatku odliczonego przy nabyciu tego komputera fundacja powinna obliczyć tylko z uwzględnieniem proporcji ostatecznej, o której mowa w art. 91 ust. 1 ustawy o VAT. Okoliczność, że z dniem 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy o preproporcji, nie wpłynęła ani na zakres obowiązku korekty, ani na wysokość proporcji ostatecznej.

Krok 1. Ustalenie części podatku objętego korektą roczną

Korektą roczną za 2015 r. objęta jest część podatku odliczonego w tym roku, który dotyczył zakupów wykorzystywanych przez podatnika zarówno do wykonywania czynności zwolnionych, jak i opodatkowanych (w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających korekcie rozłożonej w czasie - także podatek odliczony we wcześniejszych latach). Korektą roczną nie jest objęty podatek naliczony od zakupów wykorzystywanych w działalności "mieszanej", jeżeli podatnik odrębnie określił kwotę podatku naliczonego związanego z działalnością opodatkowaną (na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o VAT).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne