Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych i ich wspólników po zmianach
Od 1 stycznia 2014 r. spółki komandytowo-akcyjne są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Dla wielu wspólników tych spółek działanie w tej formie było najlepszym sposobem na optymalizację opodatkowania ich dochodów. Dotychczas spółki komandytowo-akcyjne nie musiały bowiem płacić podatku dochodowego. Ten płacili tylko wspólnicy spółki. Obecnie organy podatkowe pobierają podatek i od spółki jako odrębnego podatnika, i od wspólników. Negatywne skutki tej zmiany najbardziej dotknęły akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych będących osobami fizycznymi. W publikacji przedstawiamy, jak po zmianach wyglądają rozliczenia podatkowe spółek i ich wspólników.
1. Zasady działania spółki komandytowo-akcyjnej
Spółki komandytowo-akcyjne (dalej: SKA) należą do tzw. spółek osobowych (tak jak spółka jawna, partnerska oraz spółka komandytowa). Zasady działania SKA zostały określone w art. 125-150 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). SKA nie posiada osobowości prawnej, ale może we własnym imieniu nabywać prawa, nieruchomości i zaciągać zobowiązania (art. 8 § 1 k.s.h.). Cechą, która obecnie najbardziej wyróżnia SKA spośród spółek osobowych, jest to, że od tego roku jest jedyną spółką osobową, która podlega opodatkowaniu. Taką zmianę wprowadziła ustawa z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (dalej: ustawa z 8 listopada 2013 r.). W pozostałych spółkach osobowych podatki dochodowe płacą tylko ich wspólnicy. Przy czym wspólnikami SKA (komplementariuszami i akcjonariuszami) mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.
Warto zauważyć, że ustawodawca nie wprowadził żadnych zmian w Kodeksie spółek handlowych dotyczących SKA, a związanych z tym, że stały się one podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. W związku ze zmianą statusu podatkowego SKA nie trzeba więc dokonywać zmian umów spółek czy dodatkowych wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty