Jakie skutki dla prowadzonych inwestycji ma zaprzestanie działalności opodatkowanej, ale kontynuowanie działalności zwolnionej
Podjąłem decyzję o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Sprzedałem wszystkie zapasy surowców (żyto, pszenica) oraz wyroby gotowe (mąka pszenna, żytnia oraz otręby pszenne i żytnie), tj. na dzień likwidacji wszystkie zapasy były stanami zerowymi. Z drobnego sprzętu poza środkami trwałymi pozostała kasa fiskalna, której nikt nie kupi, gdyż wymiana dysku w kasie jest droższa od nowej kasy. W spisie ująłem kasę fiskalną w cenie symbolicznej złotówki i z tego tytułu nie będziemy musieli zwracać VAT. Pozostałe środki trwałe pozostawiam dla siebie - będę ich używał na potrzeby gospodarstwa rolnego (jestem rolnikiem RR) i nie zamierzam ich sprzedawać.
PROBLEM
Czy w związku z decyzją o zakończeniu działalności opodatkowanej VAT od niezamortyzowanej części środków trwałych będę musiał naliczyć VAT należny?
Posiadam również budynek młyna nowo budowany w latach 1996-2002. Obecnie jest on w stanie surowym (bez maszyn), nieprzekazany na środki trwałe. Czy nakłady na nowo budowaną inwestycję powinienem wykazać w spisie w kwocie netto jako środek trwały w budowie i wykazać VAT należny?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty