Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.741.2023.3.RG
- Prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków dotyczących nabycia materiałów do budowy domów przeznaczonych na najem krótkoterminowy i ich wyposażenia, poniesionych przed rejestracją, po złożeniu aktualizacji VAT-R, -wystawienie noty korygującej i otrzymania potwierdzonej noty korygującej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie:
- prawa do odliczenia VAT naliczonego od wydatków dotyczących nabycia materiałów do budowy domów przeznaczonych na najem krótkoterminowy i ich wyposażenia, poniesionych przed rejestracją, po złożeniu aktualizacji VAT-R – jest prawidłowe,
- wystawienia noty korygującej i otrzymania potwierdzonej noty korygującej – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 30 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- prawa do odliczenia VAT naliczonego od wydatków dotyczących nabycia materiałów do budowy domów przeznaczonych na najem krótkoterminowy i ich wyposażenia, poniesionych przed rejestracją, po złożeniu aktualizacji VAT-R,
- wystawienia noty korygującej i otrzymania potwierdzonej noty korygującej.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 stycznia 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zakupiła z mężem w ramach wspólnoty majątkowej dwie działki budowlane w miejscowości turystycznej. Żona postanowiła zbudować na tych działkach domy mieszkalne jednorodzinne, które mają służyć do wynajmu krótkoterminowego turystom.
Pierwsze nakłady na ogrodzenie działki i materiały budowlane zostały poniesione w marcu 2022 roku.
Ponoszone koszty były dokumentowane fakturami imiennymi zawierającymi imię i nazwisko oraz adres podatniczki. Niektóre faktury były fakturami "do paragonu". Faktury nie zawierały nr NIP nabywcy, gdyż w momencie dokonywania zakupów podatniczka nie posiadała statusu przedsiębiorcy. Budową zajmował się mąż podatniczki, więc faktur za usługę budowlaną nie było.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty