Działalność sezonowa - praktyczne problemy związane z rozliczaniem podatków

Nie każdy rodzaj działalności gospodarczej może być prowadzony przez cały rok. Specyfika niektórych rodzajów działalności gospodarczej powoduje, że mogą być one prowadzone tylko przez część roku, tj. w sezonie. Prowadzenie działalności sezonowej budzi wiele wątpliwości. Najczęstsze z nich zostaną wskazane i wyjaśnione w tym artykule.

1. Działalność sezonowa a formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie zawierają szczególnej metody opodatkowania przychodów/dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej sezonowo, a w konsekwencji są one opodatkowane na standardowych zasadach. W przypadku prowadzących taką działalność osób fizycznych w grę wchodzi wybór jednej z czterech form opodatkowania (chyba że wybór jednej z tych form wyklucza rodzaj prowadzonej działalności sezonowej lub okoliczności jej prowadzenia), czyli:

1) opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej,

2) opodatkowania na zasadach ogólnych podatkiem liniowym,

3) opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

4) opodatkowania w formie karty podatkowej.

W przypadku trzech pierwszych metod konieczność opłacania podatku (zaliczek na podatek lub ryczałtu) występuje jedynie za miesiące, w których podatnik uzyska dochód (w przypadku zasad ogólnych) lub przychód (w przypadku ryczałtu). Inaczej jest w przypadku karty podatkowej - podatnicy prowadzący działalność sezonową, którzy wybiorą opodatkowanie w tej formie, są obowiązani do opłacania podatku również za miesiące, w których nie uzyskają żadnych przychodów (chyba że zawieszą wykonywanie działalności gospodarczej - art. 34 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

2. Korzystanie przez podatników prowadzących działalność sezonową ze zwolnienia podmiotowego od VAT

Tak jak większość podatników, również podatnicy prowadzący działalność sezonową mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT (chyba że możliwość taką wyłącza jeden z przepisów art. 113 ust. 13 ustawy o VAT). Zwolnienie to określają przepisy art. 113 ustawy o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne