Jak dokonać darowizny udziału w rodzinnej spółce jawnej
Jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności jest spółka jawna. Często spółki jawne mają charakter rodzinny. W takich spółkach wspólnik rezygnujący z prowadzenia działalności i występujący ze spółki zwykle przekazuje swoje udziały pozostałym członkom rodziny. Czy jednak występujący wspólnik spółki jawnej może przekazać pozostałym wspólnikom swoje udziały w kapitale spółki w formie umowy darowizny? Czy umowa może być sporządzona bez udziału notariusza? Czy taka umowa podlega podatkowi od spadków i darowizn? W raporcie odpowiadamy na te i wiele innych pytań.
1. Czy występujący wspólnik spółki jawnej może przekazać pozostałym wspólnikom swoje udziały w kapitale spółki w formie umowy darowizny
Wspólnik w spółce jawnej (i w pozostałych spółkach osobowych) ma prawo do przeniesienia swego udziału np. na członka rodziny na podstawie umowy darowizny. W takiej sytuacji wspólnik jako darczyńca występuje ze spółki, a w jego miejsce wstępuje obdarowany. Obdarowany wstępuje dokładnie w te same prawa i obowiązki, jakie posiadał w spółce darczyńca (występujący wspólnik). W konsekwencji na obdarowanego przechodzą zarówno wszystkie prawa i wewnętrzne obowiązki wynikające z umowy spółki, jak i zobowiązania wobec osób trzecich z tytułu uczestnictwa w spółce na zasadzie solidarnej odpowiedzialności z darczyńcą (art. 10 § 1-3 Kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Zważywszy, iż wspólnicy ponoszą zwykle odpowiedzialność osobistą, nieograniczoną i solidarną za zobowiązania spółki (art. 22 § 2 k.s.h.), możliwość zbycia udziału w spółce jest dopuszczalna wyłącznie przy łącznym zachowaniu trzech przesłanek:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty