Wszystko o skutkach wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych - część II
W poprzednim numerze Mk omówiliśmy wybrane problemy kosztów i przychodów związane z wykorzystywaniem samochodów służbowych do celów prywatnych przez pracowników. W tym numerze wskazujemy skutki tego wykorzystywania w VAT, składkach ZUS oraz ich ujęcie w księgach rachunkowych.
I. Korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych a VAT
W ustawie o VAT obowiązuje zasada, że opodatkowaniu podlegają czynności odpłatne. Z czynnościami odpłatnymi zostało zrównane również nieodpłatne świadczenie usług, niebędące dostawą towarów, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:
l usługi są świadczone na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług,
l świadczenie tych usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
l podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Korzystanie przez pracowników z samochodów służbowych dla celów prywatnych podlega opodatkowaniu, gdy te trzy warunki są spełnione łącznie. Dlatego rozważmy, kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce.
Potrzeby osobiste pracowników
W tym przypadku pierwszy warunek jest spełniony. Gdy pracownik wykorzystuje samochód służbowy na cele prywatne, jest to z całą pewnością świadczenie na potrzeby osobiste pracownika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty