Przyczyna zwolnienia z pracy - warunki ogólne
Obowiązek podania przez pracodawcę przyczyny rozwiązania umowy o pracę nie dotyczy jedynie rozwiązywania za wypowiedzeniem terminowych umów o pracę.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem pracodawca musi w piśmie rozwiązującym umowę o pracę zawsze określić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Bezwzględny obowiązek wskazania przyczyny dotyczy również każdego rodzaju umowy, gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia zarówno z winy pracownika, jak i z przyczyn, które nie leżą po stronie pracownika.
Podanie przyczyny rozwiązania umowy o pracę ma m.in. umożliwić pracownikowi ocenę, czy zwolnienie z pracy było uzasadnione. Zatem wskazanie przez pracodawcę przyczyny nie powinno ograniczać się jedynie do zwykłego, formalnego spełnienia tego obowiązku. Pracodawca, który nie chce, aby wręczone pracownikowi wypowiedzenie bądź rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia zostało zakwestionowane przez sąd pracy, musi pamiętać o jego prawidłowym uzasadnieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty