Wynagrodzenie przestojowe w podstawie wymiaru zasiłku
Ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie za okres przestoju należy traktować jak normalne wynagrodzenie za pracę. Jeżeli pracownik w miesiącu uwzględnianym w podstawie wymiaru zasiłku był nieobecny w pracy np. z powodu choroby czy urlopu bezpłatnego, wynagrodzenie za przestój należy uzupełnić.
Za czas przestoju pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia obliczanego jak za urlop wypoczynkowy. Do celów zasiłkowych okres przestoju jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy, a tym samym wynagrodzenie za ten okres uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków tak samo jak wynagrodzenie za dni przepracowane.
Jeżeli w miesiącu, za który wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku, pracownik obok wynagrodzenia za pracę otrzymał wynagrodzenie za przestój, to wynagrodzenie za ten miesiąc nie podlega uzupełnieniu. Należy przyjąć, że pracownik przepracował w tym miesiącu obowiązujący go wymiar czasu pracy. Kwotą uwzględnianą w podstawie wymiaru zasiłku za taki miesiąc jest suma wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za przestój.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty