Odprawy i inne świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy a obowiązek składkowy
Zdarza się, że płatnik zwalniający pracownika wypłaca mu dodatkową gratyfikację w postaci odszkodowania lub rekompensaty. Takie postępowanie pracodawcy ma na celu zapewnienie byłemu pracownikowi środków do życia na okres między utratą dotychczasowej a uzyskaniem nowej posady. Jeżeli tego typu świadczenie ma bezpośredni związek z wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy o pracę, to jest zwolnione ze składek.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne pracownika stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, poza wyłączeniami wymienionymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej rozporządzenie składkowe). I tak, zwolnione ze składek są m.in. odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, w tym z tytułu:
● rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,
● nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia albo rozwiązania umowy bez wypowiedzenia,
● skrócenia okresu wypowiedzenia umowy,
● niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia składkowego).
Zatem do grupy przychodów zwolnionych z oskładkowania należą zadośćuczynienia na rzecz pracowników z tytułu rozwiązania stosunku pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty