Jak odliczyć nadpłacone wynagrodzenie za pracę
W praktyce odliczenie nadpłaconego wynagrodzenia za pracę należy odróżnić od potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Mimo że w następstwie zarówno odliczenia, jak i potrącenia z wynagrodzenia dochodzi do pomniejszenia wypłaty należnej pracownikowi, to jednak odliczenie nadpłaconego wynagrodzenia jest dokonywane na innych zasadach niż potrącenia.
Do odliczenia z wynagrodzenia za pracę nie należy stosować przepisów, które chronią pensję przed potrąceniami. Oznacza to, że w przypadku dokonywania odliczenia nie należy pozostawiać pracownikowi kwoty wolnej ani stosować granicy odliczenia.
Zatem pracodawca nie musi uważać, aby odliczenie nie przekroczyło określonych granic. Odliczenia dokonujemy w całości, bez uwzględniania dodatkowych regulacji.
Odliczenie nadpłaty z wynagrodzenia wypłacanego w najbliższym terminie płatności
Odliczenie nadpłaconego wynagrodzenia dotyczy ograniczonego zakresu świadczeń. Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy po obliczeniu i wypłaceniu pracownikowi jego wynagrodzenia wystąpi okoliczność uzasadniająca naliczenie wynagrodzenia w niższej wysokości, np. dostarczenie zaświadczania o czasowej niezdolności do pracy po wypłacie wynagrodzenia, wystąpienie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy przypadającej w ostatnim dniu miesiąca. Taki problem z reguły nie występuje u pracodawców, którzy wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacają w następnym miesiącu.
Odliczenie z wynagrodzenia nie wymaga zgody pracownika (art. 87 § 7 Kodeksu pracy). Pracodawca jest jednak ograniczony wymogiem dokonania takiego odliczenia w najbliższym terminie płatności, co w praktyce powoduje utrudnienia w sytuacji, gdy w najbliższym terminie płatności pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, lecz np. zasiłek chorobowy czy inne świadczenie finansowane przez ZUS. Ograniczenie to skutkuje tym, że nadpłaconego wynagrodzenia pracodawca nie może odliczyć z pensji pracownika po upływie kilku miesięcy od wystąpienia nadpłaty. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 4 października 1994 r. (I PRN 71/94, OSNP 1995/7/89), wskazując że "(...) istota odliczenia przewidzianego w art. 87 § 7 k.p. polega na możliwości zmniejszenia przez zakład pracy kwoty wynagrodzenia pracownika podlegającej wypłaceniu w danym miesiącu o wynagrodzenie wypłacone mu w jedynie poprzednim terminie płatności za czas nieobecności w pracy, za który wynagrodzenie mu nie przysługuje (...)".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty