Kontrakt menedżerski wykonywany w ramach działalności a obowiązek ubezpieczeń w ZUS
Menedżer, który pracuje na podstawie kontraktu mającego cechy umowy cywilnej, podlega ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Gdy usługi zarządzania są równocześnie przedmiotem prowadzonej przez niego działalności, do celów ubezpieczeń społecznych nie można uznać, że jedynym tytułem do ubezpieczeń jest działalność. Ma to swoje konsekwencje w zakresie obowiązku opłacania składek.
Umowa kontraktu menedżerskiego jest umową nienazwaną. Może ona mieć charakter umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług. W praktyce dużo częściej występuje ten drugi rodzaj umowy. Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnej o świadczenie usług uznawane są do celów ubezpieczeń społecznych za zleceniobiorców (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej).
Zasadą jest, że jeśli umowa zlecenia jest wykonywana w ramach działalności, jedynym tytułem do ubezpieczeń jest prowadzona działalność. Zasada ta dotyczyła do 31 grudnia 2003 r. również menedżerów, którzy zawierali kontrakt menedżerski (jako umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia) w ramach działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z tym, do końca 2003 r. taka osoba obowiązkowo podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności, a od przychodów z kontraktu menedżerskiego nie były za nią opłacane składki na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. W konsekwencji, bez względu na wysokość uzyskiwanych przychodów z kontraktu menadżerskiego, menedżer opłacał składki z działalności, tj. na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, a na ubezpieczenie zdrowotne od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia włącznie z wypłatami z zysku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty