07.11.2010 Ubezpieczenia

Jak prawidłowo naliczać składki za zleceniobiorcę, który w trakcie miesiąca podlegał różnym ubezpieczeniom

Rozliczenie składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy może stwarzać problemy, gdy zmieniają się ubezpieczenia, którym podlega ta osoba. Jest tak wówczas, gdy zleceniobiorca w niektórych okresach podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a w innych - tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także wtedy, gdy przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub gdy ustaje jego ubezpieczenie chorobowe.

Zwykle w umowie zlecenia określana jest wysokość wynagrodzenia przysługującego zleceniobiorcy - kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. W takim przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki w danym miesiącu został wypłacony lub postawiony do dyspozycji zleceniobiorcy (art. 18 ust. 3 ustawy systemowej). Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób wyłączone są jednak:

● zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego lub chorobowego - jeśli zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,

● niektóre przychody wymienione w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (począwszy od 1 sierpnia 2010 r.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne