07.08.2010 Kadry i płace

Informacje urzędowe

Uwaga na nieważne druki zwolnień lekarskich!

Płatnicy, którzy wypłacają wynagrodzenia i zasiłki chorobowe, muszą uważać, by nie dokonać tych wypłat na podstawie druków, które ZUS unieważnił w związku z ich kradzieżą bądź zaginięciem. Kontrola formalna jest bowiem obowiązkiem płatnika wypłacającego świadczenie za czas choroby. Wypłacenie świadczenia na podstawie nieważnego zwolnienia oznacza wypłacenie nienależnego świadczenia i obowiązek jego zwrotu.

UWAGA! W najbliższym numerze MP opiszemy sposób postępowania pracodawcy, który wypłacił świadczenie chorobowe na podstawie nieważnego zwolnienia lekarskiego.

Komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 30 czerwca 2010 r. w sprawie kradzieży, zagubienia i zaginięcia druków zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.

Zgodnie z art. 55 ust. 6 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512) - lekarze zobowiązani są do zawiadamiania terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała druki zaświadczeń lekarskich, o każdym przypadku zagubienia, zaginięcia lub kradzieży druków zaświadczeń lekarskich (ZUS ZLA).

Na podstawie złożonych przez lekarzy zawiadomień, Zakład Ubezpieczeń Społecznych unieważnia druki zaświadczeń lekarskich oznaczonych:

infoRgrafika

Źródło: www.zus.pl

Nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników - stanowisko MPiPS

Poniżej przedstawiamy opinię Departamentu Prawa Pracy dotyczącą nowych rozwiązań prawnych, zamieszczoną na stronie www.mpips.gov.pl

Ustawa z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 105, poz. 655), uchwalona z inicjatywy senackiej, stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08, Dz.U. Nr 58, poz. 485), który stwierdził niezgodność art. 103 Kodeksu pracy z art. 92 ust 1 Konstytucji RP - ze względu na brak wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego. W konsekwencji powyższego art. 103 Kodeksu pracy, a także wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 oraz z 2006 r. Nr 31, poz. 216) - utraciły moc 10 kwietnia 2010 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty