Dokształcanie pracowników
Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.
1. Obowiązek podnoszenia kwalifikacji
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników odnosi się przede wszystkim do ich udziału w takich kursach, szkoleniach czy ukończeniu odpowiednich szkół, które będą miały związek z wykonywaną pracą lub zadaniami, które będą powierzone pracownikowi w przyszłości. Jednak nie ma przeszkód, aby pracodawca ułatwiał pracownikom podnoszenie kwalifikacji, niekoniecznie bezpośrednio związanych ze świadczoną przez nich pracą.
Ogólnie sformułowana zasada "ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych" skutkuje tym, że pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję, czy i któremu z pracowników oraz w jakiej formie będzie pomagał w zakresie dokształcania. Pracodawca musi jednak pamiętać o zasadzie równego traktowania wszystkich pracowników.
WAŻNE!
Swoboda doboru pracowników przez pracodawcę na szkolenia czy kursy oraz zakres pomocy, jaką zapewnia w związku z tym pracodawca, są ograniczone zasadą równego traktowania w zatrudnieniu.
1.1. Równe traktowanie przy podnoszeniu kwalifikacji
Pracodawca ma obowiązek traktować w taki sam sposób wszystkich pracowników w zakresie warunków zatrudnienia oraz dostępu do szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe. Nie powinien dyskryminować pracowników, którzy chcą się dokształcać w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną oraz ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 18 § 1 Kodeksu pracy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty