Jakie zmiany w zakresie funduszu szkoleniowego wprowadziła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Wprowadzone od 1 lutego 2009 r. zmiany przepisów dotyczących wspierania zatrudnienia wprowadziły wiele nowości w odniesieniu do regulacji związanych z tworzeniem funduszu szkoleniowego w firmie. W niektórych sytuacjach już nie tylko pracodawcy tworzący taki fundusz mogą korzystać ze wsparcia ze środków Funduszu Pracy, ale również ci, którzy takiego funduszu nie utworzyli.
ZMIANA!
OD 1 LUTEGO 2009
Fundusz szkoleniowy jest przeznaczony na finansowanie lub współfinansowanie kosztów udziału pracowników i pracodawców w kształceniu ustawicznym. Jego utworzenie, funkcjonowanie lub likwidację reguluje układ zbiorowy pracy lub regulamin funduszu szkoleniowego. Fundusz ten jest tworzony na zasadzie dobrowolności, bez względu na stan zatrudnienia w firmie. Może być tworzony przez pojedynczego pracodawcę, jak też przez kilku pracodawców na zasadzie porozumienia, co - zwłaszcza w odniesieniu do mniejszych firm - zwiększa praktyczne korzyści z jego utworzenia.
WAŻNE!
Fundusz szkoleniowy może utworzyć kilku pracodawców na zasadzie porozumienia.
Fundusz jest tworzony przede wszystkim z wpłat pracodawców, które są dokonywane zgodnie z postanowieniami odpowiednio układu zbiorowego pracy lub wprowadzonego przez pracodawcę regulaminu zakładowego funduszu szkoleniowego (w przypadku gdy nie jest objęty postanowieniami układu zbiorowego pracy). Dofinansowywany może być także innymi wpływami niż wpłaty pracodawców (art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Przepisy wewnątrzzakładowe nie mogą określać wysokości wpłat na fundusz w kwocie niższej niż 0,25% funduszu płac. Konsekwencją utworzenia funduszu jest zobowiązanie pracodawcy - do czasu formalnej rezygnacji z tego funduszu - do odprowadzania określonych kwot na ten cel.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty