Jak przeprowadzać zwolnienia grupowe
Przepisy dotyczące zwolnień grupowych stosujemy do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Pracodawcy zatrudniający poniżej 20 pracowników nie są zobowiązani w przypadku zwalniania większej liczby osób do przeprowadzania procedury zwolnień grupowych i wypłaty odpraw pracownikom. Zwolnienia grupowe następują w przypadku rozwiązywania przez pracodawców umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników (np. w związku likwidacją zakładu pracy, oddziału, wydziału czy stanowiska pracy).
Ze zwolnieniem grupowym mamy do czynienia wówczas, gdy w okresie nieprzekraczającym 30 dni pracodawca rozwiązuje z przyczyn niedotyczących pracowników umowy o pracę za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron z pewną grupą pracowników. O tym, czy w konkretnym przypadku liczba zwalnianych osób we wskazanym wyżej okresie ma wpływ na uznanie, że dochodzi do zwolnień grupowych, decyduje ogólny stan zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie (tabela 1).
Rozwiązywanie umów za porozumieniem stron z inicjatywy pracodawcy uwzględnia się przy ustalaniu zwolnień grupowych tylko wówczas, gdy w tym trybie zwalnianych jest co najmniej 5 pracowników (art. 1 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych).
Stan zatrudnienia ustala się uwzględniając wszystkie zatrudnione osoby na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę, w tym również pracowników młodocianych. Do pracowników zwalnianych grupowo nie zaliczamy natomiast pracowników mianowanych oraz tymczasowych.
Jak liczyć okres 30 dni
Trzydziestodniowy termin rozwiązywania umów o pracę, który decyduje o tym, czy w firmie doszło do zwolnień grupowych, należy liczyć od pierwszego dnia, w którym zostało złożone przez pracodawcę wypowiedzenie lub propozycja rozwiązania umowy za porozumieniem stron i może zacząć się w dowolnym dniu miesiąca. W kwestii liczenia omawianego terminu należy odwołać się do orzeczeń Sądu Najwyższego, które zapadły co prawda na podstawie przepisów poprzedniej ustawy o zwolnieniach grupowych, jednak zachowały swoją aktualność (wyroki SN: z 20 września 1994 r. I PRN 63/94; OSNP z 1995/3/36 oraz z 29 marca 2001 r.; I PKN 334/00; OSNP z 2003/1/13).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty