22.11.2008 Kadry i płace

Jakie są zasady zawierania przedwstępnej umowy o pracę

Pracodawca i przyszły pracownik zawierając przedwstępną umowę o pracę zobowiązują się do zawarcia przyszłej umowy o pracę. Zawarcie przedwstępnej umowy o pracę jest uzasadnione w sytuacji, gdy nie można zawrzeć od razu umowy o pracę, np. pracownik jest zatrudniony i obowiązuje go okres wypowiedzenia.

Umowa przedwstępna nie została uregulowana wprost w Kodeksie pracy. Jednak w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy, do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują natomiast możliwość zawarcia umowy przedwstępnej (art. 389 § 1 Kodeksu cywilnego). Dopuszczalne jest zatem na tej podstawie zawieranie przedwstępnych umów o pracę.

W sprawie tej wypowiedział się również Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 maja 1977 r. (I PZ 23/77, PiZS 1980/ 2/77) stwierdzając, że umowy przedwstępne, zobowiązujące do zawarcia umowy o pracę, nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy (art. 389 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy). Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 15 marca 1977 r. (I PRN 22/77, Monitor Prawniczy 1999/10/3) uznając, że nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby strony w umowie przedwstępnej zobowiązały się do zawarcia oznaczonej umowy o pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty