Jak ustalać okres zasiłkowy
Prawidłowe liczenie okresu zasiłkowego przy ustalaniu prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy to bardzo trudna sprawa. Przed wypłatą świadczenia chorobowego pracodawca powinien ustalić, czy pracownikowi przysługuje prawo do tego świadczenia.
Obowiązek prawidłowego ustalenia okresu zasiłkowego ma płatnik świadczenia. Jeżeli okres zasiłkowy zostanie ustalony nieprawidłowo, to równocześnie o kwotę nienależnego świadczenia mogą zostać potrącone składki na ubezpieczenia społeczne. Na koncie płatnika powstanie niedopłata składek, którą należy uregulować razem z odsetkami.
(?) Nasz pracownik często choruje. W 2007 r. chorował w okresach od 22 sierpnia do 10 września i od 18 października do 7 grudnia, w 2008 r.: od 12 stycznia do 8 lutego, od 16 do 29 marca, od 18 kwietnia do 14 maja, od 5 lipca do 8 sierpnia. We wrześniu 2008 r. dostarczył nam kolejne zwolnienia łącznie na okres od 4 września do 3 października. Wszystkie zostały wystawione przez lekarzy z jednej przychodni, w której pracownik od dawna się leczy. Na kolejnych zwolnieniach nie ma kodu „A”. Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia? Z naszych obliczeń wynika, że 10 września 2008 r. wykorzysta 182 dni okresu zasiłkowego. Jeżeli nie będzie miał prawa do zasiłku chorobowego, czy przysługują mu jakieś świadczenia zamiast zasiłku?
Jeżeli okaże się, że wszystkie okresy niezdolności spowodowane są tym samym schorzeniem, będzie to jeden okres zasiłkowy. Tym samym od 11 września 2008 r. nie przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy. W tej sytuacji pracownik może wystąpić z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty